Bota

Suedia nuk e dėshiron eurozonėn

Bota Sot | 17.10.2012 23:27
Suedia nuk e dëshiron eurozonën

Suedia nuk planifikon tė bėhet pjesė e bashkimit monetar tė BE-sė, sepse nuk dėshiron t’i mbulojė humbjet e institucioneve financiare tė vendeve tė tjera, tha kryeministri suedez Fredrik Rainfeld, pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel.

Ai tha se edhe nė vendin e tij ka pasur krizė nė vitet e 90-ta, por nuk kanė lutur pėr ndihmė dhe vetė janė kujdesur pėr veten.

Bashkimi monetar ka pėr qėllim tė krijojė mekanizma qė mundėsojnė stabilizimin e institucioneve financiare dhe, nėse ėshtė e domosdoshme, ristrukturimin e tyre, pa pasur nevojė qė tė shkohet nė shfrytėzimin e mjeteve buxhetore.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota