Bota

Arrestohen dy marinarė amerikanė nė Okinava

Bota Sot | 17.10.2012 21:52
Arrestohen dy marinarë amerikanë në Okinava

Policia japoneze ka arrestuar dy marinarė amerikanė nėn dyshimet pėr pėrdhunimin e njė gruaje japoneze nė ishullin Okinava, duke shtuar edhe mė tej tensionet rreth pranisė sė trupave amerikane atje.

Tokio thirri ambasadorin amerikan John Roos dhe i paraqiti njė protestė zyrtare nė lidhje me incidentin, i cili thuhet tė ketė ndodhur tė martėn nė ishullin e Okinavės.

Pas takimit me diplomatė tė lartė japonez, ambasadori Roos tha se Washingtoni ėshtė “thellėsisht i shqetėsuar” rreth incidentit dhe do tė japė mbėshtetje tė plotė dhe tė qartė pėr hetimin e ngjarjes.

“E kuptoj zemėrimin qė shumė njerėz ndjejnė pėr kėtė incident. Nuk do tė isha i sinqertė nėse do tė ju thosha se nuk e ndaj me ju kėtė zemėrim. Pa e paragjykuar kėtė situatė konkrete, pėr ne ėshtė shumė e rėndėsishme, ashtu siē kemi bėrė edhe nė tė kaluarėn, qė tė punojmė pėr tė fituar besimin e banorėve tė Okinavės dhe popullit japonez nė tėrėsi”, tha Roos, transmeton Zėri i Amerikės.

Shumė banorė tė Okinavės, bazės kryesore pėr ushtrinė amerikane nė Japoni, janė tė zemėruar me Washingtonin pasi njė avion i debatueshėm hibrid i tipit Osprey u dislokua nė ishull, megjithė disa shqetėsime tė sigurisė.

Banorėt janė ankuar gjithashtu rreth incidenteve tė tjera qė pėrfshijnė trupat amerikane. Incidenti mė i rėndė ishte nė vitin 1995, kur njė vajzė japoneze u pėrdhunua nga tre ushtarė amerikanė, duke ēuar nė protesta masive nga banorėt.

Nė kėtė ishull tani ka rreth 23 550 trupa amerikane.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota