Bota

Zvicra pėrgatitet pėr trazira nė Evropė

Bota Sot | 17.10.2012 21:24
Zvicra përgatitet për trazira në Evropë

Pėrkundėr faktit se Zvicra nuk ėshtė anėtare e BE-sė, as e eurozonės, pėr shkak tė krizės nė eurozonė dhe demonstratave tė shumta kundėr masave tė kursimit, ushtria e Zvicrės po pėrgatitet pėr trazira tė mundshme.
Manovra ushtarake “Stabile Duo”, e cila u zhvillua muajin e kaluar dhe nė tė cilėn morėn pjesė 2 mijė ushtarė, kishte pėr qėllim tė sigurojė qė ushtria, nė rast nevoje, tė jetė nė gjendje tė reagojė me shpejtėsi ndaj trazirave tė brendshme apo valės potenciale tė refugjatėve nga shtetet si Greqia, Spanja, Italia, Franca dhe Portugalia, shkuan gazeta e pėrditshme austriake “Der Standard”.

Nė manovra morėn pjesė kėmbėsoria, por edhe aviacioni ushtarak dhe njėsitė speciale.

Ministria zvicerane e Mbrojtjes niset nga ajo se ushtria e saj do tė jetė e nevojshme gjatė viteve nė vijim, ngase siguria nė shtetet tė cilat aktualisht janė tė detyruara tė ndėrmarrin masa tė kursimit, do tė bie dukshėm, pasi qė nuk do tė kenė para pėr tė financuar ushtritė e tyre.

“Nėse kėto shtete nuk do tė jenė mė nė gjendje tė mbrohen, situata do tė ashpėrsohet nė tėrė Evropėn”, deklaroi ministri zviceran i mbrojtjes, Uli Marer.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota