Bota

KE: Tregtia me njerėz ėshtė problem serioz nė BE

Bota Sot | 17.10.2012 20:59
KE: Tregtia me njerëz është problem serioz në BE

Tregtia me njerėz edhe mė tej ėshtė problem serioz nė Bashkimin Evropian, theksohet nė kumtesėn e Komisionit Evropian.

Sipas tė dhėnave tė Organizatės ndėrkombėtare tė punės nė BE, janė regjistruar 880.000 viktima tė punės sė detyruar, pėrfshirė edhe eksploatimin e detyrueshėm seksual. Ato janė 1,8 njerėz nė 1.000 banorė.

"Privimi nga liria, eksploatimi dhe tregtia me njerėz me qėllim qė tė pėrfitohet janė shkelje serioze tė tė drejtave tė njeriut. Tregtia me njerėz ėshtė e papranueshme nė ēfarėdo forme, qoftė nė Evropė apo nė ndonjė vend tjetėr nė botė. Ne pėrpunuam legjislaturė ambicioze dhe masa pėr luftė kundėr tregtisė me njerėz dhe ėshtė i nevojshėm vullneti politik. Ėshtė e domosdoshme qė legjislacioni tė bėhet realitet. E kemi obligim si moral ashtu edhe juridik qė tė veprojmė. Dhe duhet ta bėjmė kėtė, tė bashkėpunojmė me organizata ndėrkombėtare, shtetet e treta, organizatat joqeveritare, sektorin privat dhe tė gjithė pjesėmarrėsit e tjerė tė interesuar nė BE dhe botė. Qė tė eliminohet tregtia me njerėz duhet tė punojmė bashkė", deklaroi eurokomisionarja pėr Punė tė Brendshme, Sesilia Malmstrom.

Nė vendet anėtare tė BE-sė edhe mė tej ėshtė i vogėl numri i rasteve tė tregtisė me njerėz tė cilėt kanė pasur pėrfundim gjyqėsor. Sipas rezultateve fillestare numri i aktgjykimeve pėr tregti me njerėz ėshtė ulur nė periudhėn prej viti 2008 deri nė vitin 2010. Pėr kėtė gjė parashihet formimi i grupeve juridike kombėtare dhe multidisiplinare, tė specializuara pėr luftė kundėr tregtisė me njerėz, si dhe formimi i grupeve lokale pėr hetim.comments powered by Disqus
Tjera nga Bota