Bota

Felix thyen ēdo rekord

Bota Sot | 14.10.2012 22:33
Felix thyen çdo rekord

Sportisti ekstrem, Felix Baumgartner ėshtė hedhur nga stratosfera, saktėsisht nga 39 mijė e 68 metra, edhe pse ishte planifikuar qė ai tė hidhet nga 36 mijė e 576 metra.
43 vjeēari i janė dashur disa minuta qė tė pėrgatitet psikikisht derisa ka qėndruar nė derėn e kapsulės, ku mė pas ėshtė hedhur.

Baumgartner e ka shpėrthyer murin e zėrit vetėm pas 32 sekondave, derisa shpejtėsinė mė tė madhe e ka arritur 1 mijė e 173 kilometra nė orė. E tėrė hedhja ka zgjatur rreth 10 minuta.

Baumgartner e ka thyer rekordin e vendosur nė vitin 1960 nga koloneli i forcave ajrore amerikane Joseph Kitting, i cili ishte hedhur nga 31 mijė metra.

Austriaku Baumgartner shkroi njė faqe tė re tė historisė. Rekordin ai e arriti nė New Mexiko tė SHBA-sė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota