Bota

Lituani, majtistėt pretendojnė tė kenė fituar shumicėn

Bota Sot | 14.10.2012 22:28
Lituani, majtistët pretendojnë të kenë fituar shumicën

Partia opozitare Socialdemokrate shpalli sonte fitoren nė zgjedhjet e sotme parlamentare nė Lituani, duke shtuar se ka mjaft vota pėr tė formuar koalicionin pasgjedhor dhe tė zėvendėsojė qeverinė e deritashme konservatore.

Ndonėse sot ėshtė mbajtur vetėm gjysma e zgjedhjeve, sepse pjesa tjetėr do tė mbahet pas dy javėve, rezultatet e para vėrtetojnė parashikimet se kryeministri Andrius Kubilius do tė humbė shumicėn parlamentare.

Rezultatet zyrtare nuk do tė shpallen deri nesėr, por sipas rezultateve jo zyrtare, Partia Punėtore ka fituar 19.8 pėr qind tė votave, kurse partia Socialdemokrate dy pėr qind mė pak. Partia e kryeministrit Kubilius ndėrkaq ka fituar 16.7 pėr qind tė votave.

Sot janė zgjedhur 70 deputetė sipas sistemit proporcional, kurse edhe 71 deputetė tė tjerė do tė zgjidhen sipas sistemit shumicė pas dy javėsh. Nė kėto zgjedhje kanė marrė pjesė 17 parti politike dhe njė numėr edhe mė i madh i kandidatėve tė pavarur.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota