Bota

Fitore e partive nė pushtet nė Malin e Zi

Bota Sot | 14.10.2012 22:22
Fitore e partive në pushtet në Malin e Zi

Qytetarėt e Malit tė Zi sot votuan nė zgjedhjet parlamentare. Sipas informatave tė fundit nga ora 21:33 minuta, nė zgjedhjet e sotme kanė dalė 70.3 pėr qind e njerėzve me tė drejtė vote, qė mund tė konsiderohet dalje mjaft e lartė.

Sipas 56.3 pėr qind tė votave tė numėruara, pėrqindjen mė tė lartė tė votave e ka fituar koalicioni Mali i Zi Evropian i partisė nė pushtet, me 45-46 pėr qind.

Pas kėsaj, numėr mė tė madh tė votave ka fituar Fronit demokratik, pastaj Partia Socialiste Popullore (SNP, dikur krah i djathė i Sllobodan Millosheviqit nė Malin e Zi) me 11 pėr qind dhe Mali i Zi Pozitiv me 8.3 pėr qind tė votave, transmeton edicioni online i gazetės qendrore malaziase Vijesti.

Partitė e shqiptarėve u paraqitėn tė ndara dhe sipas rezultateve tė deritashme, Forca ka fituar 1.6 pėr qind tė votave, Koalicioni Shqiptar 1.3, Unioni Demokratik i Shqiptarėve 1.0, Aleanca e tė Rinjve Shqiptarė 0.2 pėr qind.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota