Bota

Izraeli fiton betejėn pėr dorėshkrimet e pabotuara tė Kafkės

Bota Sot | 14.10.2012 20:04
Izraeli fiton betejën për dorëshkrimet e pabotuara të Kafkës

Njė koleksion ende i paparė i shkrimeve tė Franc Kafkės, tė fshehura pėr katėr dekada nė njė apartament nė Tel Aviv do tė bėhen publike dhe do tė transferohen nė Bibliotekėn Kombėtare tė Izraelit, nė bazė tė njė vendimi gjyqėsor, njofton agjencia e lajmeve Reuters.

Dokumentet qenė mbajtur nga Eva Hoffe dhe Ruth Wiesler, dy motrat tė cilat luftuan nė njė rast tė gjatė katėr vjeēar, nė tė cilin pretendonin se ato ishin trashėgimtare legale tė dokumenteve, tė cilat i morėn nga nėna e tyre, Esther Hoffe, sekretarja dhe mikja e ngushtė Kafkės si dhe nga Max Brodi.

Por, gjykata vendosi se Brodi, kishte urdhėruar me vullnetin e tij se shumica e dokumenteve qė ai ia kishte dhėnė sekretares, duhet tė shkonin nė njė arkiv publik.

Kritikėt besojnė se dokumentet mund tė pėrfshijnė dorėshkrimet e Brodit, qė do tė mund tė hidhnin dritė mbi jetėn e Kafkės dhe kohėn e kaluar nė Pragė.

“Procesi”, “Kėshtjella” dhe “Amerika” janė veprat e Kafkės tė botuara pas vdekjes sė tij, pasi qė Brodi, qė ėshtė edhe biografi i tij, ka injoruar testamentin e shkrimtarit hebre tė lindur nė Pragė, qė tė gjitha dorėshkrimet e papublikuara tė digjeshin.

Nė vitin 1939 Brod iku nga nazistėt, duke marrė trenin e fundit nga Praga me njė valixhe tė letrave tė Kafkės nėn krahun e tij.

Pas vdekjes sė Brodit nė Izrael nė vitin 1968, arkivi iu kalua Esther Hoffes.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota