Bota

Gjermani: Tė pezullohet regjimi pa viza pėr serbėt dhe maqedonasit

Bota Sot | 12.10.2012 20:15
Gjermani: Të pezullohet regjimi pa viza për serbët dhe maqedonasit

Ministri i brendshėm i Gjermanisė, Hans-Peter Friedrich, ka kėrkuar sot nga Bashkimi Evropian pezullimin e regjimit tė udhėtimit pa viza pėr serbėt dhe maqedonasit, pas rritjes sė kėrkesave pėr azil nga shtetasit e kėtyre dy vendeve ballkanike.

Sipas tė dhėnave zyrtare, serbėt dhe maqedonasit pėrbėjnė gati njė tė tretėn e tė gjitha kėrkesave pėr azil politik nė Gjermani, muajin e kaluar, megjithqė tė dy vendet janė kandidatė pėr integrim nė Bashkimin Evropian.

“Rritja e keqpėrdorimit tė sistemit tė azilit ėshtė i papranueshėm...fluksi i madh i shtetasve serbė dhe maqedonas duhet tė ndalet menjėherė”, deklaroi ministri Friedrich.

Regjimi i udhėtimit pa viza nė hapėsirėn Shengen pėr Serbinė dhe Maqedoninė filloi nė vitin 2009, ndėrsa pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn nė vitin 2010.

Komentet

Komente (3) | Kthehu

ti be llaki shum koke i menqem ne gjdo tekst po inkuadrhesh me kritika ti i ka jit je ma spari qe po thue ehde per kosoven mos mei lon po ma mir mosu bon kaq i menqem e kshyry punt e tua, se nese poplli i kosoves eshte kafsh siq po thue ti e ti shka je pra ??????????

topi @ 13/10/2012 05:41

PERSHENDETJE TI KOMENTUS SE DI SA VJEQAR JE VEQ PO DES EDHE TI PARA 2050 ,E KUR DES NASHTA SHKON NE EVROP ,SE EVROPJANT ME DIT QE JE SHQIPTAR SKAN RRESPEKT AS NE TY AS NE BABEN TEN E AS NE AMEN TANE ,MENDO POZITIV E PERKRAHI MA SHUM VENDAST E TU ,RRESPEKT PER GJITH SHQIPTARET

luki @ 13/10/2012 05:08

une nuk edi pse ika leju evropa keta njerz keta pa vdek kjo gjenerat.2050 at her munden me fillu pa viza se nuk jan gati serbia kosova,maqedonia.shqipria rumenia.bugaria dhe malizi.kan gabu evropa tu ngut nga frika e rusis po let shkoj me rusi let cofin qat gajle me jav bajt njerve.qe mazi se kafshet jan

llaki @ 12/10/2012 23:46