Bota

Turqia dhe Rusia nė krizė

Bota Sot | 12.10.2012 19:50
Turqia dhe Rusia në krizë
Njė jet luftėtarak turk F-16 mbi bazėn ajore Inēirlik nė Turqinė jugore

Drejt pėrkeqėsimin marrėdhėniet ndėrmjet dy vendeve

Shtyrja nė minutėn e fundit e vizitės sė presidentit rus nė Ankara Vladimir Putin, dhe ulja e detyruar e njė avioni me pasagjerė sirianė nga Moska nė Damask tregojnė se nė marrėdhėniet mes tyre jo ēdo gjė shkon mirė. Edhe pse nuk ishte deklaruar zyrtarisht, pritej qė Putin tė vizitonte Turqinė nė datė 14 tetor, pėr njė vizitė dy-ditore pune, ku do tė merrte pjesė nė njė takim tė nivelit tė lartė tė Kėshillit tė Bashkėpunimit.
Nė kėtė takim Siria ishte nė plan tė parė tė axhendės. Pozicionet e dy vendeve nė kėtė ēėshtje ndahen dukshėm. Kremlini po i jep mbėshtetje tė plotė presidentit sirian Bashar Al Assad, ndėrsa Turqia bėn haptazi thirrje pėr largimin e menjėhershėm tė tij.
Pavarėsisht kėsaj mosmarrėveshjeje, Turqia dhe Rusia po bashkėpunojnė nė shumė fusha, qė nga energjia bėrthamore e deri tek turizmi. Pėrfitimet tregtare mes dy shteteve parashikohet qė tė arrijnė deri nė 35 miliardė dollarė kėtė vit, dhe dy liderėt Putin dhe Erdoğan i kanė vėnė vetes objektiv qė ky fitim tė arrijė nė 100 miliardė dollarė pėr vitin 2015.
Siria ėshtė shteti mė i fortė nė Lindjen e Mesme, pas sė cilės mbahet Rusia. Edhe pse baza e saj e vetme detare nė gjithė rajonin Mesdhetar ėshtė e vendosur nė Siri dhe i shet asaj 1.5 miliardė armė ēdo vit, diēka tjetėr mė e madhe ėshtė nė lojė pėr Rusinė.
Zėdhėnėsi i Kremlinit Peskov tha nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen ruse “Vedomosti” se anullimi i vizitės sė Putin ne Ankara , erdhi si pasojė e axhendės shumė tė ngjeshur tė Putin. Pavarėsisht faktit se Turqia ėshtė e dobishme pėr Kremlinin, Rusia gjendet mes dy zjarreve, Turqisė dhe Sirisė, dhe mund tė jetė e detyruar tė pozicionohet nė njėrin kamp, nėse ngjarjet pėrshkallėzohen nė nivel ushtarak.Tė gjitha kėto japin sinjale pėr njė krizė tė mundshme mes Turqisė dhe Rusisė, por gjithashtu nuk mund tė jetė njė surprizė nėse dy armiqtė e Luftės sė Ftohtė, tė gjejnė njė zgjidhje tė minutės sė fundit.comments powered by Disqus
Tjera nga Bota