Bota

Kajro: Protesta kundėr njė vendimi gjyqėsor

Bota Sot | 12.10.2012 19:40
Kajro: Protesta kundër një vendimi gjyqësor

Nė Kajro tė Egjiptit, sot ka pasur protesta kundėr njė vendimi gjyqėsor pėr lirimin e zyrtarėve tė epokės sė Hosni Mubarakut, qė kishin urdhėruar sulme me deve kundėr demonstruesve.

Kėto sulme ishin ndėr incidentet mė tė dhunshme gjatė kryengritjes nga e cila u pėrmbys Hosni Mubaraku, nė shkurt tė vitit 2011.

Njė gjykatė ka njoftuar se nuk ka gjetur dėshmi pėr dėnimin e tė akuzuarve nė kėtė rast, pėrfshirė edhe ish kryetarin e parlamentit tė kėtij vendi, Fathi Sorour.

Derisa protestuesit ishin tė bashkuar nė protestėn e tyre ndaj vendimit tė gjykatės, megjithatė mė vonė mbėshtetėsit dhe kundėrshtarėt e presidentit islamik, Muhammad Morsi, e gjuajtėn njėri-tjetrin me gurė dhe shishe qelqi.

Punonjėsit shėndetėsorė thanė se afro 40 vetė ishin plagosur gjatė pėrleshjeve, derisa mijėra njerėz mblidheshin nė Sheshin Tahrir tė Kajros.

Egjipti ende nuk ka kushtetutė tė re apo parlament.

Islamistėt dhe liberalėt ende kanė mosmarrėveshje lidhur me kushtetutėn, qė ėshtė nė fazėn e propozimit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota