Bota

Iraku do tė blejė aeroplanė ushtarakė nga Ēekia

Bota Sot | 12.10.2012 18:13
Iraku do të blejë aeroplanë ushtarakë nga Çekia

Iraku do t’i blejė 28 aeroplanė ushtarakė tė prodhimit ēek, nė vlerė prej 1 miliard dollar, si pjesė e marrėveshjes pėr ta ripėrtrirė forcėn ajrore tė Irakut.

Njė kėshilltar i kryeministrit Nuri al-Maliki tha sot se aeroplanėt e parė do tė arrijnė gjatė shtatė muajve tė ardhshėm.

Sipas marrėveshjes, qė pritet tė nėnshkruhet, Iraku do t’i blejė 24 aeroplanė ushtarakė L-159, qė janė tė tipit tė lehtė luftarak dhe stėrvitės.

Irakut, poashtu, do t’i jepen edhe 4 aeroplanė tė cilėt mė nuk i duhen ushtrisė sė Ēekisė.

Iraku nuk ka pasur forcė reale ajrore prej vitit 2003, kur nga invadimi i Shteteve tė Bashkuara u pėrmbys regjimi i Sadam Husenit.

Iraku do tė blejė edhe aeroplanė luftarakė F-16 tė prodhimit amerikan.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota