Berluskoni: Nuk do të kandidoj në zgjedhje - Bota Sot
Berluskoni: Nuk do të kandidoj në zgjedhje

Bota

E premte, 26 gusht 2016

Berluskoni: Nuk do të kandidoj në zgjedhje

Më: 10 tetor 2012 Në ora: 00:43

Silvio Berluskoni bën një hap pas. I zgjedhur 3 herë shef i ekzekutivit italian, 76 vjeçari ndryshon të ardhmen e tij politike dhe deklaron se nuk do të kandidojë më në zgjedhjet e ardhshme dhe kjo për të bashkuar qendrën e djathtë dhe për të mos lejuar që qendra e majtë të fitojë në këto zgjedhje.

“Nëse të moderuarit do të bashkohen do të përbëjnë mazhorancën e vendit dhe mund të marrin pushtetin, nëse marrin pjesë në këto zgjedhje të ndarë, atëherë mazhoranca do t’i përkasë së majtës”

“Apeli im i drejtohet të gjithë të moderuarve që përfaqësojnë mazhorancën e italianëve”, tha Berluskoni.
Një lajm i mirë ky për kundërshtarët e kavalierit. “Nuk është kurrë vonë për të shpëtuar Italinë, ka komentur lideri i partisë “Italia e vlerave” Antonio di Pietro. “Moskandidimi është gjeja e parë e mirë dhe pozitive që bën Berluskoni. Tani duhet të ndërtojmë vendin tonë”.
Populli i lirisë prej sot do të tentojë të formojë një koalicion që mund të sfidojë qendrën e majtë, ndërsa ish aleatët Kasini dhe Fini, qëndrojne të ftohtë para hipotezave për një aleancë dhe nuk i besojnë fjalëve të Berluskonit.
Por partia është ndarë mes atyre që mbështesin Berluskonin dhe të tjerëve që janë në favor të Montit e që kërkojnë të krijojnë një forcë europiane të qendrës së djathtë.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test