Bota

Berluskoni: Nuk do tė kandidoj nė zgjedhje

Bota Sot | 10.10.2012 00:43
Berluskoni: Nuk do të kandidoj në zgjedhje

Kryeministri italian ndryshon tė ardhmen e tij politike

Silvio Berluskoni bėn njė hap pas. I zgjedhur 3 herė shef i ekzekutivit italian, 76 vjeēari ndryshon tė ardhmen e tij politike dhe deklaron se nuk do tė kandidojė mė nė zgjedhjet e ardhshme dhe kjo pėr tė bashkuar qendrėn e djathtė dhe pėr tė mos lejuar qė qendra e majtė tė fitojė nė kėto zgjedhje.

“Nėse tė moderuarit do tė bashkohen do tė pėrbėjnė mazhorancėn e vendit dhe mund tė marrin pushtetin, nėse marrin pjesė nė kėto zgjedhje tė ndarė, atėherė mazhoranca do t’i pėrkasė sė majtės”

“Apeli im i drejtohet tė gjithė tė moderuarve qė pėrfaqėsojnė mazhorancėn e italianėve”, tha Berluskoni.
Njė lajm i mirė ky pėr kundėrshtarėt e kavalierit. “Nuk ėshtė kurrė vonė pėr tė shpėtuar Italinė, ka komentur lideri i partisė “Italia e vlerave” Antonio di Pietro. “Moskandidimi ėshtė gjeja e parė e mirė dhe pozitive qė bėn Berluskoni. Tani duhet tė ndėrtojmė vendin tonė”.
Populli i lirisė prej sot do tė tentojė tė formojė njė koalicion qė mund tė sfidojė qendrėn e majtė, ndėrsa ish aleatėt Kasini dhe Fini, qėndrojne tė ftohtė para hipotezave pėr njė aleancė dhe nuk i besojnė fjalėve tė Berluskonit.
Por partia ėshtė ndarė mes atyre qė mbėshtesin Berluskonin dhe tė tjerėve qė janė nė favor tė Montit e qė kėrkojnė tė krijojnė njė forcė europiane tė qendrės sė djathtė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota