Bota

Ish - kryeministri italian Prodi, i dėrguar special nė Saleh

Bota Sot | 09.10.2012 20:12
Ish - kryeministri italian Prodi, i dërguar special në Saleh

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban ki-Moon e ka caktuar ish-kryeministri italian, Romano Prodi si tė dėrguar special nė rajonin e trazuar tė Salehut, nė rajonin e Afrikės nėn-Sahariane.

Zėdhėnėsi i OKB-sė, Martin Nesirky tha sot se Ban pret qė Prodi tė ndikojė nė efikasitetin e pranisė sė OKB-sė nė atė rajon, nė tė cilin aktivitetet kriminale dhe terroriste janė nė rritje.

Ai tha se Prodi fillimisht do tė fokusohet nė Mali, ku njė grusht shteti ushtarak nė muajin mars u pasua me marrjen e gjysmės sė vendit nga rrebelėt islamikė.

Prodi ka shėrbyer si kryeministėr i Italisė nga viti 1996 -1998.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota