Ish - kryeministri italian Prodi, i dërguar special në Saleh - Bota Sot
Ish - kryeministri italian Prodi, i dërguar special në Saleh

Bota

E martë, 30 gusht 2016

Ish - kryeministri italian Prodi, i dërguar special në Saleh

Më: 9 tetor 2012 Në ora: 20:12

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban ki-Moon e ka caktuar ish-kryeministri italian, Romano Prodi si të dërguar special në rajonin e trazuar të Salehut, në rajonin e Afrikës nën-Sahariane.

Zëdhënësi i OKB-së, Martin Nesirky tha sot se Ban pret që Prodi të ndikojë në efikasitetin e pranisë së OKB-së në atë rajon, në të cilin aktivitetet kriminale dhe terroriste janë në rritje.

Ai tha se Prodi fillimisht do të fokusohet në Mali, ku një grusht shteti ushtarak në muajin mars u pasua me marrjen e gjysmës së vendit nga rrebelët islamikë.

Prodi ka shërbyer si kryeministër i Italisë nga viti 1996 -1998.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test