Bota

Fitues tė Nobelit nė Fizikė njė amerikan dhe njė francez

Bota Sot | 09.10.2012 19:27
Fitues të Nobelit në Fizikë një amerikan dhe një francez

Fitues tė Ēmimit Nobel nė Fizikė janė amerikani David Wineland dhe francezi Serge Haroche. Ata u shpallėn sot nė Stokholm tė Suedisė. Tė dy fizikanėt e morėn ēmimin pėr kėrkimet e tyre nė fizikėn kuantike, nė veēanti nė optikėn kuantike, qė merret me kapjen dhe manipulimin e grimzave tė dritės.

Tė dy fituesit e ēmimit kishin punuar nė mėnyrė tė pavarur nga njeri tjetri nė fushėn e fizikės kuantike. Haroche ėshtė profesor nė Kolegjin e Francės, ndėrsa Wineland ėshtė profesor nė Universitetin Boulder tė Kolorados. Nesėr shpallen fituesit e Nobelit nė kimi, tė enjten nė letėrsi dhe tė premten shpallet ēmimi prestigjioz i paqes.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota