Fitues të Nobelit në Fizikë një amerikan dhe një francez - Bota Sot
Fitues të Nobelit në Fizikë një amerikan dhe një francez

Bota

E mërkurë, 31 gusht 2016

Fitues të Nobelit në Fizikë një amerikan dhe një francez

Më: 9 tetor 2012 Në ora: 19:27

Fitues të Çmimit Nobel në Fizikë janë amerikani David Wineland dhe francezi Serge Haroche. Ata u shpallën sot në Stokholm të Suedisë. Të dy fizikanët e morën çmimin për kërkimet e tyre në fizikën kuantike, në veçanti në optikën kuantike, që merret me kapjen dhe manipulimin e grimzave të dritës.

Të dy fituesit e çmimit kishin punuar në mënyrë të pavarur nga njeri tjetri në fushën e fizikës kuantike. Haroche është profesor në Kolegjin e Francës, ndërsa Wineland është profesor në Universitetin Boulder të Kolorados. Nesër shpallen fituesit e Nobelit në kimi, të enjten në letërsi dhe të premten shpallet çmimi prestigjioz i paqes.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test