Ligjvënësit francezë votuan Traktatin Fiskal Evropian - Bota Sot
Ligjvënësit francezë votuan Traktatin Fiskal Evropian

Bota

E mërkurë, 31 gusht 2016

Ligjvënësit francezë votuan Traktatin Fiskal Evropian

Më: 9 tetor 2012 Në ora: 19:25

Presidenti i Francës, Francois Hollande tha se Franca tani do të mund të kontribuojë më shumë në kthimin e pasurive të sulmuara, pas votimit të Asamblesë Kombëtare për ratifikimin e Traktatit Fiskal Evropian, që do të imponojë gjoba më të rrepta për shtetet që kanë tejkaluar shpenzimet.

Shtëpia e Ulët e Parlamentit tërhoqi mbështetjen e partive politike të djathta dhe të qendrës, megjithëse presidenti socialist insistonte se aleatët e tij të majtë kanë mbledhur mjaft vota për ta mundur shumicën.

“Kjo shumicë e mjafueshme do t’i japë Francës mundësinë që t’i dëgjohet edhe më shumë zëri. Me fjalë të tjera, kjo do të na mundësojë që të ecim përpara në drejtimin e ri të Evropës, të cilit i jam përkushtuar që nga zgjedhja ime në pranverë”, ka thënë Hollande para gazetarëve, pas takimit me kancelarin austriak, Werner Faymann.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test