Bota

Merkel viziton Athinėn

Bota Sot | 09.10.2012 17:34
Merkel viziton Athinën

Kancelarja gjermane Angela Merkel zhvilloi sot bisedime nė Athinė me kryeministrin e vendit ndėrkohė qė kryeqyteti grek u pėrfshi nga protestat masive. Kjo ėshtė vizita e parė e zonjės Merkel nė Greqi qė nga fillimi i krizės sė eurozonės tre vjet mė parė.
Qėndrimi pesėorėsh i Kancelares Merkel shihet nga qeveria greke si njė shtytje shumė e nevojshme pėr tė ardhmen e vendit nė Evropė, por protestuesit e shohin atė si njė paralajmėrim pėr masa tė mėtejshme shtrėnguese.

Mė shumė se 7,000 policė ishin mobilizuar nė Athinė. Ata kishin rrethuar parqe dhe pjesėt e tjera tė qytetit pėr tė mbajtur larg demonstruesit nga bisedimet e udhėheqėses gjermane me kryeministrin konservator Antonis Samaras dhe zyrtarė tė tjerė.


Protestuesit u pėrpoqėn tė hiqnin barrikadat jashtė parlamentit dhe u pėrleshėn me policinė pėr tė sfiduar masat shtrėnguese, ndėrkohė qė zonja Merkel zhvillonte takime udhėheqėsit politikė.
Njė grup protestuesish ishin veshur si oficerė nazistė.
“Mesazhi ynė ėshtė njė. Tradita demokratike nė Evropė nuk lejon qė populli grek, njė popull evropian tė kthehet nė njė kavie pėr krizėn dhe qė Greqia tė bėhet njė varrezė sociale. Ne do tė fitojmė, sepse drejtėsia ėshtė nė anėn tonė,” tha Alexis Tsipras, udhėheqės i Partisė Syriza.

Masat e ashpra tė sigurisė pėrfshinin ndalimin e tubimeve publike jashtė Ambasadės Gjermane dhe nė pjesė tė tjera nė qendėr tė Athinės, si dhe nė hapėsirėn prej 100 metrash nga rruga ku do tė kalonte autokolona qė vinte nga aeroporti. Tė paktėn 40 vetė u ndaluan pėr t'u marrė nė pyetje. Policia ndalonte kėmbėsorė edhe nė zonat ku lėvizja ishte e pakufizuar.

Shumė prej politikanėve kryesorė tė Evropės kanė shmangur udhėtimet zyrtare nė Greqi pėr tė evituar rrezikun e njė pritjeje jomiqėsore, ndėrkohė qė vendi po pėrpiqet tė mbajė angazhimet pėr tė garantuar marrjen e kredive tė shpėtimit dhe anėtarėsimin afatgjatė nė Eurozonė.

Zonja Merkel, vendi i sė cilės ėshtė kontribuesi mė i madh i kredive pėr Greqinė, e pranoi ftesėn e zotit Samaras megjithė dėshtimin e qeverisė greke pėr tė pėrfunduar marrėveshjen mbi njė paketė masash tė reja shtrėnguese.

Qė nga maji i vitit 2010, Greqia varet nga ndihmat financiare tė Evropės dhe tė Fondi Monetar Ndėrkombėtar. Pėr tė marrė kredi, ajo ka zbatuar njė sėrė shkurtimesh tė buxhetit dhe rritje tė mėdha taksash, duke rritur gjithashtu moshėn e daljes nė pension dhe lehtėsuar shkurtimet nė sektorin privat.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota