Bota

Siria dhe Turqia vazhdojnė sulmet e ndėrsjella

Bota Sot | 07.10.2012 18:13
Siria dhe Turqia vazhdojnë sulmet e ndërsjella

Artileria turke ka hapur zjarr nė Siri, disa minuta pasi njė mortajė e vendit fqinj ka rėnė nė qytetin turk Akcakale.

Kjo ėshtė dita e pestė e shkėmbimit tė zjarrit nė mes tė dy vendeve. Mė 3 tetor njė predhė nga Siria ka goditur nė njė qytet kufitar tė Turqisė, duke vrarė dy gra dhe tre fėmijė, si dhe duke shkaktuar sulme tė njėpasnjėshme artilerie nga Turqia.

Ankaraja ka forcuar ushtrinė e saj pėrgjatė kufirit sirian, ndėrsa Parlamenti turk ka miratuar operacionet ushtarake nė Siri “nėse ėshtė e nevojshme”.

Forcat siriane tė sigurisė po luftojnė rebelėt nė zonat pranė kufirit, nė pėrpjekje pėr tė rimarrė kontrollin e tyre.

Shtetet e Bashkuara kanė paralajmėruar pėr rrezikun e pėrhapjes sė konfliktit jashtė kufijve tė Sirisė.

Komentet

Komente (1) | Kthehu

Turqia ka ra ne kurthe te Rusve dhe Amerikanve! Turqia duhet te jete shume e kujdesshme dhe te terhiqet nga kjo "ndeshje" me Sirin, qoft edhe me nje humbje minimale, nga se kjo mjund ti kushtoj shume shtgrenjt dhe te behet Palestina e dyte ne rajon! Ruset do e perkrahin Sirin, kurse Amerikanet Turqin, por asnjeri e as tjetri deri ne fitore te njerit tjetrit, por vetem deri ne shkatrrim total dhe lufte qytetare.

qendra @ 08/10/2012 09:13