Bota

Mbėshtetėsit kujtojnė Politkovskayan

Bota Sot | 07.10.2012 16:58
Mbështetësit kujtojnë Politkovskayan

Mbėshtetėsit e gazetares sė ndjerė ruse, Anna Politkovskaya, kanė nderuar figurėn e saj nė pėrvjetorin e gjashtė tė vrasjes.

Politkovskaya, e cila shkruante pėr gazetėn “Novaya Gazeta” ėshtė qėlluar pėr vdekje nė hyrje tė apartamentit tė saj nė Moskė mė 7 tetor tė vitit 2006.

Vrasja e saj vazhdon tė mbetet e pazgjidhur. Aktivistėt pėr tė drejtat e njeriut nė Rusi dhe gazetarėt pritet tė demonstrojnė nė Moskė.

Departamenti amerikan i Shtetit e ka quajtuar Politkovskayan “kampione tė dinjitetit njerėzor”.

Ajo ka qenė e njohur pėr kritikat e saj pėr korrupsionin nė Rusi, luftėn nė Ēeēeni dhe sundimin e Vladimir Putinit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota