Bota

Policia vret njė person dhe arreston 11 nė Francė

Bota Sot | 07.10.2012 16:48
Policia vret një person dhe arreston 11 në Francë

Policia franceze vrau njė person dhe arrestoi 11 tė tjerė nė njė operacion anti-terror nė qytetet e vendit dje. Korrespondentja e Zėrit tė Amerikės, Lisa Brajant na informon nga Parisi se autoritetet franceze i kanė lidhur tė dyshuarit me shpėrthimin e bombave tė zjarrit muajin e kaluar nė njė dyqan hebraik ushqimor nė periferi tė Parisit.

Prokurori i kryeqytetit francez, Fransua Molins, u tha gazetarėve se personi i dyshuar, 33-vjeēari Xheremi Sidni, u vra nga policėt kur ai hapi zjarr kundėr tyre gjatė operacionit tė kryer dje nė mėngjes nė qytetin lindor tė Strasburgut.

Prokurori e pėrshktoi Sidnin si person delikuent qė kishte lidhje me radikalistėt islamikė. Molins tha se policia e kishte gjetur gjurmėt e DNA-sė sė Sidnint nė njė granatė qė shpėrtheu nė muajin shtator nė njė dyqan hebraik pranė Parisit.
Molins tha se policia kishte marrė nė pyetje 11 tė tjerėt pas operacionit qė u krye nė pjesėn jugore tė Francės dhe nė rajonin e Parisit. Disa tė dyshuar tė tjerė janė ende tė lirė. Prokurori tha se tė gjithė tė dyshuarit ishin shtetas francezė dhe tė paktėn tre prej tyre kishin dosje nė polici.

Molins tha se policia ndjekur dhe goditur njė celulė terroriste, operacion qė u lavdėrua nga Presidenti i Francės, Fransua Olond.

Shpėrthimi i granatės nė shtator ndoshi gjatė protestave tė myslimanėve tė indinjuar kundėr botimit tė karikaturave nė Francė dhe njė videoje tė pa redaktuar amerikane qė talleshin me Profetin Mohamed.

Shqetėsimt nė Francė lidhur me intensifikimin e radikalizmit islamik kėtė vit, pasi islamisti Mohamed Merah vrau shtatė vetė nė qytetin jugor tė Tuluzė. Katėr nga tė vrarėt ishin hebrej.
Tė mėrkurėn, qeveria socialiste franceze paraqiti njė ligj pėr shtimin e kompetencave tė policisė pėr tė gjetur dhe arrestuar njerėzit qė marrin pjesė nė stėrvitjet luftarake nė kampet e zonave tė konfliktit si nė Pakistan dhe Afganistan. I tillė ishte edhe rasti i Merahut.comments powered by Disqus
Tjera nga Bota