Bota

Sot, 11 vjetori i luftės nė Afganistan

Bota Sot | 07.10.2012 16:45
Sot, 11 vjetori i luftës në Afganistan

7 tetori shėnon 11 vjetorin e luftės nė Afganistan, nėn udhėheqjen e Shteteve tė Bashkuara. Kjo ėshtė lufta mė e gjatė nė historinė amerikane. Mė tepėr se 3 mijė anėtarė tė forcave tė koalicionit kanė vdekur nė kėtė luftė, mes tyre 2 mijė amerikanė. Nė luftėn e Afganistanit kanė vdekur edhe mijėra civilė afganė. Shkak pėr fillimin e luftės ishin sulmet terrorite tė 11 shtatorit tė vitti 2001.

Mė pak se njė muaj mė vonė, trupat amerikane shkuan nė Afgansitan, pėr tė luftuar dhe sulmuar militantėt e Al kaidės dhe qeveribė talebane nė pushtet tė asja kohe, qė mbronte organizatėn terroriste. Talebanėt u shpartalluan me shpejtėsi, por kryengritja e militantėve u fuqizua nė vite.

Shtetet e Bashkuara dhe trupat ndėrkombėtare muajt e fundit janė ndeshur nga sulmet nga brenda radhėve, qė janė sulmet e ushtarėve dhe policisė afgane ndaj trupave perėndimore. Forcat e koalicionit kanė filluar tashmė tėrheqjen nga Afganistani. Tė gjitha trupat luftarake janė nė plan tė largohen prej andej deri nė fund tė vitit 2014.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota