Bota

Anija holandeze nuk po lejohet qė tė zbarkojė nė Marok

Bota Sot | 04.10.2012 15:23
Anija holandeze nuk po lejohet që të zbarkojë në Marok

Autoritetet marokene thonė se njė anijeje holandeze, e cila promovon aborte tė ligjshme dhe tė sigurta, ka mundėsi qė t’i ndalohet zbarkimi nė portin e Smirit.

Anija holandeze me emrin “Gratė nė Valė” ėshtė ftuar nga grupi i grave marokene qė tė ndihmojė nė ngritjen e vetėdijes lidhur me vėshtirėsitė nė legalizimin e aborteve.

Kjo ėshtė vizita e parė e kėsaj anije nė njė shtet musliman.

Ministri i Punėve tė Brendshme i Marokut, Mohend Laenser tha sot se nga pikėpamja e aspektit tė sigurisė, autoritetet e vendit nuk janė tė njoftuara pėr arritjen e kėsaj anije.

Njė nga organizatoret, gjinekologia Gunilla Kleiverga njoftoi se Marina Marokene ėshtė duke e bllokuar portin.

Organizata thotė se anija mund tė ofrojė aborte tė sigurta dhe tė ligjshme pėr femrat marokene, sipas ligjit holandez, nė ujėra ndėrkombėtare, deri nė gjashtė javė e gjysmė tė shtatėzėnisė.

Kjo anije ka realizuar fushata nė Irlandė, Poloni dhe Spanjė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota