Bota

Kirgizi: Qindra persona kėrkojnė lirimin e liderėve opozitar

Bota Sot | 04.10.2012 14:41
Kirgizi: Qindra persona kërkojnë lirimin e liderëve opozitar

Qindra protestues u mblodhėn nė qytetin jugor tė Kirgizisė, Jalal-Abad, pėr tė kėrkuar lirimin e menjėhershėm tė tre anėtarėve opozitarė tė parlamentit.

Tre liderėt e partisė opozitare Ata – Jurt, Kamchybek Tashiev, Sadyr Japarov dhe Talant Mamytov, janė arrestuar pėr rolin e tyre nė protestat e dhunshme tė ditės sė djeshme nė Bishkek, ku u mblodhėn rreth 1000 protestues.

Ata po kėrkojnė kthimin nė pronė shtetėrore tė minierės mė tė madhe tė arit nė Kirgizi.

Lideri i opozitės, Tashiev bėri dje thirrje pėr rrėzim tė qeverisė. Nga ana tjetėr, disa protestues kishin arritur qė tė hynin brenda rrethojave tė oborrit tė ndėrtesės sė parlamentit.

Policia kishte pėrdorur gaz lotėsjellės si dhe plumba gome, pėr tė shpėrndarė turmėn.

Ndėrkohė, gjatė protestave tė sotme nė Jalal-Abad, protestuesit kanė thėnė se do tė vazhdojnė me kėtė ritėm deri nė plotėsimin e kėrkesave tė tyre.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota