Bota

Turqia i rifillon bombardimet nė Siri

Bota Sot | 04.10.2012 13:06
Turqia i rifillon bombardimet në Siri

Ushtria turke ka ndėrmarrė sulme tė reja kundėr caqeve brenda Sirisė, pasi bombardimet e djeshme siriane kishin lėnė tė vrarė pesė civilė turqė.

Televizioni turk, NTV tha se bombardimet kanė cak distriktin Tel Abyad, rreth 10 kilometra brenda Sirisė.

Aktivistėt brenda Sirisė thonė se nga sulmi kanė mbetur tė vrarė disa ushtarė besnikė ndaj regjimit tė presidentit Bashar al-Assad.

Qeveria turke thotė se ėshtė duke pritur miratimin e parlamentit pėr veprime ushtarake jashtė kufijve tė saj.

Por Ibrahim Kalin, njė nga kėshilltarėt kryesorė tė kryeministrit turk, Rexhep Taip Erdogan, tha se Turiqa nuk ka pėr qėllim qė t’i shpallė luftė Sirisė.

Kombet e Bashkuara dhe NATO i kanė bėrė thirrje Sirisė qė tė respektojė integritetin territorial tė fqinjėve tė saj.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota