Bota

Rusi: Mohohet pėrzierja nė kontrabandimin nga SHBA

Bota Sot | 04.10.2012 11:55
Rusi: Mohohet përzierja në kontrabandimin nga SHBA

Rusia thorė se agjencitė e saja tė spiunimit nuk ishin tė involvuara nė njė rrjet tė dyshuar pėr eksport ilegal tė komponenteve tė teknikės digjitale nga Shtetet e Bashkuara nė Rusi, qė potencialisht mund tė pėrdoren pėr gjėra ushtarake.

Prokurorėt federalė nė Qytetin Nju Jork, mbrėmė i kanė akuzuar 11 pjesėmarrės tė dyshuar nė rrjet.

Zėvendėsministri i jashtėm rus, Sergei Ryabkov, tha se akuzat ishin “tė natyrės kriminale dhe nuk kanė tė bėjnė asgjė me punėn e shėrbimeve sekrete”.

Dyshohet se pjesėt mikroelektronike tė eksportuara nė Rusi, janė subjekt i kontrollit tė qeverisė amerikane pėr shkak se potencialisht mund tė pėrdoren nė radarėt ushtarakė, sistemet e vėzhgimit dhe nė aktivizuesit e shpėrthimeve.

Prokurorėt kanė thėnė se nė mesin e tė dyshuarve gjendet edhe personi kazak me pasaportė ruse dhe amerikane, Alexander Fishenko.

Atė e kanė pėrshkruar si njė agjent rus i paregjistruar.

Tetė prej 11 tė dyshuarve, pėrfshirė Fishenkon, tashmė janė arrestuar.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota