Rusi: Mohohet përzierja në kontrabandimin nga SHBA - Bota Sot
Rusi: Mohohet përzierja në kontrabandimin nga SHBA

Bota

E enjte, 25 gusht 2016

Rusi: Mohohet përzierja në kontrabandimin nga SHBA

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 11:55

Rusia thorë se agjencitë e saja të spiunimit nuk ishin të involvuara në një rrjet të dyshuar për eksport ilegal të komponenteve të teknikës digjitale nga Shtetet e Bashkuara në Rusi, që potencialisht mund të përdoren për gjëra ushtarake.

Prokurorët federalë në Qytetin Nju Jork, mbrëmë i kanë akuzuar 11 pjesëmarrës të dyshuar në rrjet.

Zëvendësministri i jashtëm rus, Sergei Ryabkov, tha se akuzat ishin “të natyrës kriminale dhe nuk kanë të bëjnë asgjë me punën e shërbimeve sekrete”.

Dyshohet se pjesët mikroelektronike të eksportuara në Rusi, janë subjekt i kontrollit të qeverisë amerikane për shkak se potencialisht mund të përdoren në radarët ushtarakë, sistemet e vëzhgimit dhe në aktivizuesit e shpërthimeve.

Prokurorët kanë thënë se në mesin e të dyshuarve gjendet edhe personi kazak me pasaportë ruse dhe amerikane, Alexander Fishenko.

Atë e kanë përshkruar si një agjent rus i paregjistruar.

Tetë prej 11 të dyshuarve, përfshirë Fishenkon, tashmë janë arrestuar.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test