Bota

Rassoul: Afganistani synon paqe me talibanėt

Bota Sot | 04.10.2012 08:35
Rassoul: Afganistani synon paqe me talibanët

Ministri i jashtėm i Afganistanit, Zalmai Rassoul, tha se qeveria e tij mbetet e pėrkushtuar pėr arritjen e paqes me talibanėt, pėr t’i pėrfunduar dekadat e dhunės.

Ministri Rassoul, kėto komente i bėri mbrėmė nė Uashington, derisa takohej me sekretaren amerikane tė shtetit, Hillary Clinton, pėr tė biseduar lidhur me implementimin e Marrėveshjes strategjike tė Partneritetit ndėrmjet Afganistanit dhe Shteteve tė Bashkuara.

Zonja Clinton theksoi se numri i trupave amerikane, qė janė vrarė nė Afganistan, ka arritur nė 2 mijė, prej fillimit tė luftės, para mė tepėr se 10 vitesh.

Ajo ka premtuar vazhdimin e pėrkushtimit tė Shteteve tė Bashkuara pėr tė ardhmen e Afganistanit, edhe pas tėrheqjes sė forcave luftarake tė jashtme nga ky vend, nė fund tė vitit 2014.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota