Bota

Ban i bėn thirrje Turqisė qė t’i ulė tensionet me Sirinė

Bota Sot | 03.10.2012 20:12
Ban i bën thirrje Turqisë që t’i ulë tensionet me Sirinë
Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-moon (file photo). UN/M. Garten

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-moon ka kėrkuar nga Turqia qė t’i mbajė tė gjitha kanalet e komunikimit hapur me Sirinė, nė mėnyrė qė tė shmangen tensionet nė rritje ndėrmjet kėtyre dy vendeve fqinje, pas shpėrthimit tė njė predhe tė lėshuar nga Siria nė tokėn turke, e cila la tė vrarė tė paktėn pesė persona.

Ministri turk i Punėve tė Jashtme, Ahmet Davutoglu e njoftoi Banin pėr incidentin nėpėrmjet njė thirrje telefonike gjatė ditės sė sotme.

Davutoglu gjithashtu ka folur edhe me ndėrmjetsuesin sirian, Lakhdar Braimi, lidhur me kėtė incident.

“Ban ka inkurajuar ministrin qė t’i mbajė tė gjitha kanalet e hapura me autoritetet siriane, duke u nisur nga pikėpamja e shmangies sė tensioneve, si pasojė e incidentit”, ka thėnė zėdhėnėsi i Ban, Martin Nesirky.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota