Bota

Strategji e re e Al Kaedės - zjarret nė Evropė

Bota Sot | 03.10.2012 17:59
Strategji e re e Al Kaedës - zjarret në Evropë

Rrjeti ndėrkombėtar terrorist Al Kaeda miratoi strategji tė re, qė nėnkupton ndezjen e pyjeve nė Evropė, deklaroi sot nė Moskė drejtori i Shėrbimit Federal pėr Siguri tė Rusisė, Aleksandar Bortinkov nė kėshillimin e hapur tė shefave tė shėrbimeve speciale, organeve tė sigurisė dhe tė agjencive pėr sigurim.

Bortnikov, gjithashtu, theksoi se ish luftėtarė tė Kaukazit, tė cilėt janė shpėrngulur nė Evropė, financojnė struktura ekstremiste nė Rusi. Sipas tij ka tendencė tė vazhdueshme pėr lidhshmėrinė e ish luftėtarėve me krimin e organizuar.

"Qėllimi ėshtė tė sigurohet financimi i organizatave ekstremiste dhe terroriste. Format kryesore tė 'bashkėoperacionit' janė narko-biznesi, tregtia me armė, rrėmbimi dhe mashtrimet nė sektorin financiaro-kreditor", theksoi Bortnikov.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota