Bota

Roma e paralizuar nga grevat

Bota Sot | 03.10.2012 17:28
Roma e paralizuar nga grevat

Njė grevė 24-orėshe nė Romė i la pasagjerėt nė radhė tė gjata pėr taksi nė rrugėt e kryeqytetit italian. Punonjėsit e transportit publik pezulluan punėn pėr njė ditė duke shprehur nė kėtė mėnyrė pakėnaqėsinė ndaj pagave aktuale dhe kushteve tė punės.

Autobusėt, tramvajet e metrotė nuk lėvizėn nėpėr kryeqytet, ku pėr banorėt u ofruan vetėm disa shėrbime tė vogla alternative.

“24 orė grevė, ėshtė pak si shumė. Ėshtė njė kohė e gjatė qė krijon mjaft telashe”, tha njė qytetar.

“Nuk dija gjė pėr kėtė grevė dhe pata shumė probleme, sepse nuk ia kisha idenė fare ēfarė po ndodhte”, thotė njė tjetėr.

Shumė nga turistėt qė vizitonin qytetin e pėrjetshėm, e patėn tė vėshtirė tė ndalonin nė vendet mė tė famshme tė tij.

“Pėr ne problemi ėshtė edhe mė i madh sesa pėr vendasit, sepse nuk e njohim qytetin, nuk e dimė si funksionojnė gjėrat kėtu”, tha njė turist.

Punonjėsit e transportit kanė organizuar disa greva, qė kur qeveria zbatoi masat e ashpra pėr tė pėrballuar krizėn financiare. Sindikatat janė zotuar te vazhdojne organizimin e aksioneve te tilla dhe mitingjeve tė protestės ndaj planeve aspak popullore, por tėe domosdoshme sipas kryeministrit Mario Monti.

Monti po pėrpiqet tė kryejė ndryshime tė rėndėsishme nė sistemin ekonomik tė Italisė, pėr ta shpėtuar vendin nga pėrkeqėsimi i krizės. Masat megjithatė kanė cėnuar ndjeshėm shpenzimet familjare tė italianėve, kanė thelluar recesionin e kanė shtuar pakėnaqėsinė nė popull.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota