Bota

Anėtarja e “Pussy Riot” angazhon avokatė tė rinj

Bota Sot | 03.10.2012 17:15
Anëtarja e “Pussy Riot” angazhon avokatë të rinj

Gjykata e qytetit tė Moskės bėn tė ditur se Yekaterina Samutsevich, njė nga tri anėtaret e grupit tė pankut, “Pussy Riot”, ka angazhuar avokatė tė rinj.

Sipas njė deklarate tė lėshuar gjatė ditės, avokatėt Farid Murtazin dhe Irina Khrunova do ta pėrfaqėsojnė Samutsevich.

Nė muajin gusht, Samutsevich dhe dy anėtaret e tjera tė “Pussy Riot”, Nadezhda Tolokonnikova dhe Maria Alyokhina, u dėnuan me nga dy vjet burgim nėn akuzat pėr “huliganizėm dhe nxitje tė urrejtjes fetare”, pas protestės sė tyre kundėr presidentit Vladimir Putin nė Katedralen Ortodokse nė Moskė.

Tė hėnėn gjykatėsi kishte shtyrė njė seancė dėgjimore pėr datėn 10 tetor, pasi Samutsevich kishte thėnė se i kishte pushuar nga puna avokatėt e saj.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota