Bota

Lituania ngritė padi kundėr Gazpromit

Bota Sot | 03.10.2012 16:07
Lituania ngritë padi kundër Gazpromit

Qeveria e Lituanisė bėri tė ditur se ėshtė duke ngritur njė padi 1.9 miliard dollarėshe kundėr gjigandit rus, Gazprom, pėr dėmet e shkatuara nga ēmimet tėpėr tė larta tė gazit.

Autoritetet e Lituanisė thonė se Gazpromi ka vendosur artificialisht ēmime tė larta qė nga viti 2004 pėr gazin qė ia shet Lituanisė.

Lituania e ka ngritur padinė nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Arbitrazhit nė Stokholm.

Ministri lituanez i Energjisė, Arvidas Sekmokas thotė se kjo padi ėshtė kundėrpėrgjigje e vendit tė tij ndaj refuzimit tė Gazpromit pėr tė negociuar njė ēmim mė tė ulėt pėr furnizimet me gaz.

Deri mė tani, i vetmi burim i furnizimit me gaz pėr Lituaninė ka qenė Rusia, gjė qė ka ndikuar qė ky vend tė varet nga kėto furnizime, qė nga mbyllja e lokacionit bėrthamor nė vitin 2009.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota