Bota

Republikani Romney i kthehet ēėshtjes sė ekonomisė

Bota Sot | 17.09.2012 21:25
Republikani Romney i kthehet çështjes së ekonomisë

Kandidati republikan pėr president Mitt Romney po e fokuson pėrsėri kėtė javė fushatėn e tij tek ekonomia dhe ēėshtje tė tjera tė brendshme. Sot ai mban njė fjalim pėr imigracionin, nė njė takim tė Dhomės Hispanike tė Tregtisė nė Los Anxhelos.

Ai pritet t’u thotė pjesėmarrėsve se nė zgjidhet nė nėntor, ai do tė punojė me Kongresin pėr miratimin e ligjeve tė drejta dhe tė zbatueshme tė imigracionit. Zoti Romney po ashtu pritet ta akuzojė sot presidentin Obama se ka dėshtuar nė realizimin e njė premtimi tė ngjashėm pėr imigracionin qė ai bėri nė fushatėn e tij tė vitit 2008.

Zoti Romney synon tė sigurojė mbėshtetje mes njė grupi votuesish, qė mbėshtesin Presidentin.

Nga ana e tij, Presidenti Obama pritet tė njoftojė se administrata e tij do tė bėjė njė ankesė zyrtare kundėr Kinės pėr tregtinė, lidhur me subvencionet qeveritare pėr industrinė sė automobilėve. Nė shtetin e Ohios ndodhet baza e industrisė sė prodhimit tė makinave, ku shumė fajėsojnė Kinėn pėr gjendjen e vėshtirė nė tė cilėn ndodhet aktualisht kjo industri.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota