Bota

Putin mbron “Gazprom”-in nga KE

Bota Sot | 11.09.2012 21:08
Putin mbron “Gazprom”-in nga KE

Presidenti i Rusisė, Vladimir Putin, firmosi njė dekret qė i pengon kompanive shtetėrore qė tė shkėmbejnė informacion me autoritetet e huaja pa leje tė posaēme mė parė nga Moska.

Kompanitė shtetėrore do tė kenė nevojė pėr leje edhe nė ndryshimin e ēmimeve dhe klauzolave tė tjera tė kontratave tė nėnshkruara me firmat e huaja.

Lėvizja vjen vetėm disa ditė pasi Komisioni Europian lajmėroi nisjen e njė hetimi ndaj gjigantėve energjitikė tė “Gazprom”-it.

Sipas KE-sė, “Gazprom” mund tė jetė duke abuzuar me pozicionin e tij dominues nė treg.

Teksti i dekretit, i shpėrndarė nga Kremlini, shkruante: “Nėpėrmjet kėtij dekreti vendoset si njė detyrim ligjor refuzimi pa leje shtetėrore i pjesėmarrjes nė ēfarė do hetim tė huaj qė ėshtė nė gjendje tė dėmtojė interesat ekonomike tė Federatės Ruse”.

KE vendosi tė niste njė hetim mbi bazėn e dyshimeve se “Gazprom” dėmton konkurrencėn nė treg dhe ndryshon nė mėnyrė tė paligjshme rrjedhėn e gazit midis shteteve anėtare.

Rusia ėshtė furnizuesi mė i madh me gaz i Europės, duke mbuluar 25% tė nevojės sė pėrgjithshme, por nė disa vende zotėron statusin e furnizuesit tė vetėm.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota