VW Jetta e re, e gatshme të marrë Amerikën - Bota Sot
VW Jetta e re, e gatshme të marrë Amerikën

Auto

E hënë, 19 shkurt 2018

VW Jetta e re, e gatshme të marrë Amerikën

Më: 16 janar 2018 Në ora: 17:16
VW Jetta

Volkswagen prezantoi në panairin e automobilave në Detroit gjeneratën e shtatë të Jetta.

Që nga fillimi i prodhimit në vitin 1980 janë shitur rreth 17,5 milionë njësi në gjithë botën, prej tyre 3,2 milionë në SHBA.

Jetta e re enterierin e brendshëm e ka huazuar nga modeli   mini SUV-a T-Roc.

Është e ndërtuar në platformën MQB sikurse VW Golf 7 dhe Tiguan, Shkoda Kodiaq dhe Seat Arona.

Ka motor 1.4 litra TSI turbo-benzinë me 150 kuaj fuqi. 

Jetta e re do të dalë në shitje prej vitit 2019.

Çmimi dhe detajet teknike do të bëhen më vonë të ditura.

Jetta do të prodhohet në Meksikë dhe është e dedikuar për tregun e SHBA-së.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test