Aktuale

Njohja nga Vatikani, sė shpejti lajme tė mira

Bota Sot | 04.09.2011 21:26
Njohja nga Vatikani, së shpejti lajme të mira

(I plotėsuar) - Qytetarėt e Kosovės sė shpejti pritet tė marrin lajme tė mira nga Vatikani, sa i pėrket njohjes sė shtetit tė pavarur dhe sovran tė Kosovės.

Kjo u bė e ditur gjatė takimit qė Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar tė hėnėn me Juliusz Janusz, delegat apostolik pėr Republikėn e Kosovės i Vatikanit, i cili njėkohėsisht ėshtė nunci apostolik pėr Slloveni.

Ministri Hoxhaj, ka falėnderuar z. Janusz pėr pėrkrahjen e vazhdueshme tė Vatikanit pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj.

Hoxhaj po ashtu ka shprehur pėrkushtimin e institucioneve dhe qytetarėve tė Republikės sė Kosovės pėr forcimin e marrėdhėnieve tė gjithanshme me Selinė e Shenjtė, duke shprehur bindjen se Vatikani do tė ketė rol edhe mė tė fuqishėm nė progresin e Republikės sė Kosovės nė tė gjitha fushat nė tė ardhmen.

Nė anėn tjetėr, delegati apostolik i Vatikanit pėr Republikėn e Kosovės, Juliusz Janusz, ka shprehur pėrkrahjen e gjithanshme tė Vatikanit pėr qytetarėt dhe institucionet e Kosovės.

Ai ka vlerėsuar progresin e arritur nė Kosovė dhe ka shprehur pėrkrahjen e Vatikanit pėr zhvillimin e mėtutjeshėm tė proceseve demokratike nė Kosovė.

Sa i pėrket ēėshtjes sė njohjes sė Kosovės nga Selia e Shenjtė, Juliusz Janusz ka thėnė se shumė shpejt do tė kthehet nė Kosovė me lajme tė mira nga Vatikani, nė kėtė drejtim.

Juliusz Janusz, delegat apostolik pėr Republikėn e Kosovės i Vatikanit, do tė marrė pjesė nė Festėn e Nėnės Terezė, e cila do tė mbahet nė Katedralen “Nėnė Tereza” nė Prishtinė.

Nunci i Vatikanit pėr Slloveni ka marrė pjesė nė meshėn e shenjtė tė mbajtur tė dielėn nė Prizren.

Juliusz Janosz: Vatikani pritet ta njohė sė shpejti Kosovėn

Selia e Shenjtė pritet qė sė shpejti tė pranojė pavarėsinė e Kosovės, ka thėnė Juliusz Janosz, delegat apostolik i Vatikanit pėr Kosovė.

Pas meshės sė shenjtė tė mbajtur tė dielėn nė Prizren, Janosz ka thėnė pėr media se vetė prania e delegacionit tė Vatikanit nė Kosovė ėshtė dėshmi pėr kėtė.

“Fakti qė nuk jemi tė varur nga Nunci i Beogradit, apo prej Nuncit tė Shqipėrisė, por e kemi njė delegat apostolik e ka njė domethėnie qė duhet tė lexohet nė kėtė kuptim”, ėshtė shprehur Janosz.

Ndryshe, Juliusz Janosz, delegat apostolik i Vatikanit pėr Kosovė, do tė marrė pjesė nesėr nė Festėn e Nėnės Terezė, e cila do tė mbahet nė Katedralen “Nėnė Tereza” nė Prishtinė.

Komentet

Komente (175) | Kthehu

zef doda ch ke nis me hjek masken Zogu ,Shyqyr zoti qe jeni 5% edh spo kryhet me juve ,Po te kishit qen ju Shqiptaret katokiket 90% ne Shqiptaret e fes Islame spaskum pas me qel syt prej juve. Por komentoni sa te doni skem ku ju qojm na keni ra hise merrum vesh shqip..

i drejti @ 21/09/2011 13:51

SHume bukur,edhe nje lajm i mire per NE,cdo niohje e shtetit te Kosoves na jepe inspirim dhe na bene edhe me krenare qe jemi SHqiptare.RRofte SHqiptaria............................

Prroka @ 15/09/2011 21:25

Shum komente i lexova.I kam pa por prap fillova.Sa me vend dhe sa pa vend.Ka ardhé koha me u mushé mend.Ne ket temé miré po verehen.Ata qe nga t,huajt ushqehen.Ne Kosové vendi s,ju lehen.Per me futé gjana ndasije.Kto jané t,ardhne prej Serbije.N,bashkpunim me t,mbrapambetun.Miré po shifet se jané vetun.gjithé ata qe kan mendue.Se katoliket shum kan shkrue.Jo o vllazen pasha mue.Vetem sa jané kta me numer.5% mujné sa per thumber.Por jané vllaznit muslimané.Qe perqarje s,doné me lané.Prandej truq jau paskan thané.Nuk lejohen Radikalet.Te rrijné miré no ti mésyjné malet.Mos t,gabojné me i hapé moqalet.Se shqiptari e diné ku falet.Ne Prishtiné kemi gjamija.Per me u falé 24 shpija.T,gjitha jan shpija te Allahut.Nuk ésht miré me u falé sokakut.Keshtu shkruajné shum komentues.Disa jané dhe kundeshtues.Dhe kané shkrue disa heré.Tu mendue se kané ma vleré.Shkruan ballisti i Tetoves.Si me qen Destan i Kosoves.Nése ky nuk ésht Destani.Tetovaré miré se na gjani.Te lumt dora vlla Destani.I mir je

Zef Doda CH @ 12/09/2011 22:04

@markmuharremi & Co ...nuk po e shof te arsyeshme aspak mendimet e juaja ofenduese ndaj pjeses ton te trupit sepse ne jemi te gjith nje dhe keta shqiptaret katolik nuk i konsiderojn se i kan vellezer as gjermant e as italianet sepse Dardanet/Shqiptaret ishin Katolik shum me heret se sa Romaket apo Germanet qe keta te fundit kete religion e muaren nga ne Shqiptaret dhe se nuk egziston ajo vllazeria tek shqiptaret e Krishter sikur qe egziston ne Trurin e shperlar te disa njerzve nga gjysemhena osmane e qe ne koh te fundit dominanz dhe prejashtim te bashkkombasve dhe bashkfetareve po tregon levizja vehabiste qe abuzojn me fene islame dhe se siriozisht po e rrezikojn shtetin ton te ri te sa po formuar.Shqiptaret qe ndihen shqiptar ata do te mbesin gjithnje te till dhe te pa lekundur pa marr parasysh se cilit besim fetar i takojn se fundi i fundit te gjith jan nga i njejti brum ne prejashtim te disa fundrrinave turke e arabe qe na i lan si kopila gjat sundimit 600 vjeqar.

bajrami @ 10/09/2011 19:32

PRIFTI xhenikolog vatikani,mesohe drejtshkrimin shqipe e pastaj lajmrohu ketu, me duket ta paskan ngatrru shoket tuaj dy here ne ditje.Nuk ka nevoj te njoh ku vend i shejtanit ku dhunohen femit dhe njehrit kan s... ne mesveti dhe me grupe se eshte denim para zotit.A ti quash me kopenzu aq kohe per familje sa kompezon dhe ofendon kombin ketu,ta kishin ngrit 1 permendore ma von familja si te nene terezes ne kalkut.

Markmuharremi @ 09/09/2011 22:18

selamun alekum DORONTIN,po si jo un besoj ne zot shum ma shum se ju e nderuara moter me shami,un besoj ne zot drejtperdrejt e jo per mes muslimanizmit,islamit,katolizmit,jahudizmit budizmit,etj etj,un kaleroj qdo dit neper TOK qe na lIndi dhe na mban,dhe besoj ne diell qe na ndriqon qdo rrug qe ne zgjedhim,disa thojn allahi,e ne shqiptaret thojm ZOTI,ME FAL NESE te pengon,por desha te them se qdo nxenes qe posedon nje abetare dot ken mundsin te beson ne zot pa kyqjen e tij ne ndonje sekt fetar apo religion,per ne e nderuara DORONTINA duhet te kujdeset shteti per rrugen e drejt te popullit te tyre,e jo gjamija dhe imami,ata nuk posedojn aftesi per edukimin e gjeneratave te reja,dhe te kisha lut si besimtare qe je:ndoshta edhe e mitur,qe ne te ardhmen mos ju drejto ASKUJT ME PYETJEN a beson ne zot,apo aki zot??,dhe shpresoj nje dit dota gezosh lirin e shpirtit tan,DREJTAT E JETES TANE,BESOJ ABETARES shqipe,BESOJ GJUHES TE NENES,BESOJU VLLEZERVE SHQIPTAR DHE DOTE JESH GJITHMON AFER ZOTIT,

QAUSHI @ 09/09/2011 21:45

o ti qaush a beson qe EkZiton Zoti a jo???

dorentin @ 09/09/2011 20:28

o ti PRIFTI xhinekolog vatikan po kta knej ner sy juve sillen kshtu mire a nej knej me ju bo a vejta a knej shpyrtin dreq e kan kta

dorentina @ 09/09/2011 20:25

IDREJTOHEM: kataliqkut, BACI o baci ne edim shum mir se qfar xhaku kiniju, se me ju jetojmi jau dim nderin bile ne perxhithsi kotolikve ne europ,nderin e juij as shtazt nuk e pranojn,

PRIFTI xhinekolog vatikan @ 08/09/2011 20:54

ME PAR do ta njof Kosoven Irani se Vatikani,une pe shof qe disa komentues thojn qe kjo do te ndodh,une po ju them JO,po te shiqohen mardhanjet mes SHBA dhe Britani e madhe me Vatikanin,te cilat nuk lulzojn siq mendojn komentuesit,pranimi nga Vatikani do te ndodh pasi tan shtetet ta njofin Kosoven.per ata qe nuk besojn le ta shkrujn ne nje qoshe per ta rikujtu kete koment.

rifati @ 06/09/2011 22:46