Pacolli-Daçiqit: Eja ta shpallim Mitrovicën veriore zonë të lirë - Bota Sot
Pacolli-Daçiqit: Eja ta shpallim Mitrovicën veriore zonë të lirë

Aktuale

E premte, 23 shkurt 2018

Pacolli-Daçiqit: Eja ta shpallim Mitrovicën veriore zonë të lirë

Më: 29 nëntor 2017 Në ora: 23:35
Behgjet Pacolli në konferencën e Këshillit të Atlantikut me temën "Po vjen stuhia? Formësimi i të ardhmes së Ballkanit në epokën e pasigurisë”

Ministri i Punëve të jashtme i Kosovës Begjet Pacolli sot në Washington ka folur në konferencën e Këshillit të Atlantikut me temën "Po vjen stuhia? Formësimi i të ardhmes së Ballkanit në epokën e pasigurisë”.

Ai, siç njofton Zëri i Amerikës në gjuhën serbe, ka vlerësuar se është e domosdoshme të zvogëlohet burokracia, të forcohet ndërmarrësia private dhe të sillen lojtarët globalë në rajon, transmeton Koha.net.

Pacolli ka thënë se është e nevojshme të thyhen monopolet, duke theksuar se Serbia ka monopol në komunikacionin ajror, bujqësi dhe në sfera të tjera.

Pacolli ka deklaruar se është e nevojshme prania më e madhe e kompanive amerikane në rajon.

"Kosova është shtet i ri, jemi të hapur për partneritet privat si dhe për zona të tregtisë lirë. Daçiq, eja ta shpallim Mitrovicën veriore zonë të lirë tregtare. Sepse vetëm me krijim të punëve mund ta zvogëlojmë ndikimin e politikës”, ka thënë ndër të tjera Pacolli.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test